Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Az izraeli miniszterelnök az ENSZ-ben látványos előadást tartott 2012-ben az iráni atomprogram veszélyeiről. A The Guardian által nyilvánosságra hozott titkosszolgálati dokumentumokból kiderül: a Moszad tudta, hogy Irán nem végzett atomfegyverek előállításához szükséges tevékenységet és arra sem volt képes, hogy ehhez megfelelő szinten dúsítson uránt.
Nem mondott igazat Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, mikor az ENSZ-ben 2012-ben látványos előadásban prezentálta, hogy Irán egy éven belül képes lehet arra, hogy atombombát gyártson – írja a The Guardian. A brit lap birtokába került titkosszolgálati dokumentumok szerint a Moszad, az izraeli titkosszolgálat viszont tudta, hogy Irán nem végzett atomfegyverek előállításához szükséges tevékenységet és arra sem volt képes, hogy ehhez megfelelő szinten dúsítson uránt. Az erről szóló jelentést a Moszad Dél-Afrikával is megosztotta. Netanjahu hivatala egyébként legutóbb a múlt héten ismételte meg, hogy szerintük Irán közelebb van hozzá, mint valaha, hogy nukleáris bombát készítsen.
A kiszivárgott dokumentumnak az is aktualitást ad, hogy feszült lett a kapcsolat az USA és Izrael között Netanjahu március 3-i látogatása előtt. Az amerikaiak attól tartanak, hogy az izraeli kormányfő a Kongresszus előtti beszéde megnehezíti majd a Teheránnal az iráni atomprogramról folytatott tárgyalásokat. Barack Obama amerikai elnök nem is találkozik Netanjahuval Washingtonban, amit azzal indokol, hogy a jövő hónapban tartanak választásokat Izraelben, és ehhez túl közeli az időpont – írja az Index.
A Guardian által közölt titkosszolgálati iratokat – melyek a 2006 és 2014 közötti nemzetközi hírszerzési kommunikációt ölelik fel – először az al-Dzsazíra szerezte meg. Az iratokból kiderül az is, hogy a CIA az amerikai tiltás ellenére megpróbált kapcsolatot létesíteni a palesztin szélsőséges iszlamista Hamásszal. Közben viszont Barack Obama kilátásba helyezte a palesztin elnöknek, hogy visszavonja a Palesztina elismerésére tett javaslatát.